Tarih: 10-12-16  Time: 21:29 ös

Gönderen Konu: ŞOFÖRLÜ ARAÇ KİRALAMA HİZMETLERİNDE KDV TEVKİFATI  (Okunma sayısı 13797 defa)

Çevrimdışı aliisik

 • Forum Admin
 • Kıdemli Uye
 • *****
 • İleti: 250
 • Karma: +1/-0
 • Site üzerinden ulaşınız...
ŞOFÖRLÜ ARAÇ KİRALAMA HİZMETLERİNDE KDV TEVKİFATI
« : Ocak 17, 2013, 04:07:39 ös »
ŞOFÖRLÜ ARAÇ KİRALAMA
HİZMETLERİNDE KDV TEVKİFATI
 
Şoförlü araç kiralama hizmetine ait bedelden şoför teminine ilişkin bedelin; sözleşme, ücret bordrosu, muhasebe kayıtları, sigorta prim bildirgeleri vb. belge ve kayıtlardan hareketle ayrıştırılması ve faturada ayrıca gösterilmesi halinde, bedelin şoför ücretine isabet eden kısmına ait KDV üzerinden (9/10), araç kiralama bedeline isabet eden KDV üzerinden ise (5/10) oranında tevkifat yapılması gerektiği hk.
Özelge talep formunuzda, Şirketiniz tarafından ... Kocaeli Bölge Müdürlüğüne verilen Nisan ayında başlayıp 04.05.2012 tarihinde biten şoförlü araç kiralama hizmetinde uygulanması gereken KDV tevkifatı oranının bildirilmesi istenmektedir.
Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 9/1. maddesi ile vergi alacağının emniyet altına alınması amacıyla vergiye tabi işlemlere taraf olanları vergi alacağının ödenmesinden sorumlu tutma konusunda Bakanlığımıza yetki verilmiştir.
Söz konusu maddenin verdiği yetkiye dayanılarak yayımlanan 91, 95, 96 ve 97 Seri No.lu KDV Genel Tebliğlerinde tevkifat yapmakla yükümlü kurum ve kuruluşlar, tevkifat kapsamındaki hizmetler ile bu hizmetlere uygulanacak tevkifat oranlarına ilişkin hükümler 14.04.2012 tarih ve 28264 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak 01.05.2012 tarihinden itibaren yürürlüğe giren 117 Seri No.lu KDV Genel Tebliği ile kaldırılarak yeniden düzenlenmiştir. Dolayısıyla 01.05.2012 tarihinden önceki işlemlerde kaldırılan hükümler kapsamında, 01.05.2012 tarihinden sonra yapılan işlemlerde ise 117 Seri No.lu KDV Genel Tebliği’ndeki açıklamalar çerçevesinde işlem yapılması gerekmektedir.
117 Seri No.lu KDV Genel Tebliği’nin;
- (3.1.2) bölümünde, 5018 sayılı Kanun’a ekli cetveller kapsamındaki idare, kurum ve kuruluşların kısmi tevkifat yapmakla yükümlü oldukları,
- (3.2.5.) bölümünde, kısmi tevkifat yapmakla yükümlü kurum ve kuruluşların faaliyetlerinin yürütülmesi ile ilgili işlemlerde kullanacakları işgücünün sağlanması şeklinde verilen hizmetlerde alıcılar tarafından (9/10) oranında katma değer vergisi tevkifatı uygulanacağı,
- (3.2.13.) bölümünde, KDV mükellefleri tarafından 5018 sayılı Karara ekli cetveller kapsamındaki idare, kurum ve kuruluşlara ifa edilen ve tebliğde belirtilmeyen bütün hizmet ifalarında söz konusu idare, kurum ve kuruluşlar tarafından (5/10) oranında KDV tevkifatı, uygulanacağı,
- (8.2) bölümünde, Tebliğin yürürlüğünden önce başlayan ve halen devam eden işler kapsamında, yürürlük tarihinden itibaren yapılacak işlemler bakımından da bu Tebliğde yer alan düzenlemeler geçerli olduğu,
belirtilmiştir.
Diğer taraftan, 60 No.lu KDV Sirkülerinin “İşgücü Temin Hizmetinde Tevkifat Uygulaması” başlıklı 2. maddesinde, alt işverenlerden temin edilen elemanların, hizmeti alan işletmenin bilfiil sevk, idare ve kontrolü altında çalıştırılabilmesinin mümkün bulunduğu durumlarda söz konusu hizmetlerin tevkifat kapsamına girdiği açıklanmıştır.
Yukarıda yer alan hüküm ve açıklamalar çerçevesinde; Şirketiniz tarafından ... Kocaeli Bölge Müdürlüğüne Nisan ayında başlayıp 04.05.2012 tarihinde biten dolayısıyla 117 Seri No.lu KDV Genel Tebliğinin yürürlüğünden sonra tamamlanmış bulunan şoförlü araç kiralama hizmetinde;
- ... Kocaeli Bölge Müdürlüğü ile şoförler arasında herhangi bir hizmet akdi bulunmaması, şoförlerin iş süresince idare yetkililerinin emir ve talimatları altında çalışması halinde, bu hizmet işgücü temin hizmeti olarak değerlendirilecek ve hizmet bedeli üzerinden hesaplanan KDV (9/10) oranında tevkifata tabi tutulacaktır.
- Bu hizmete ait bedelden şoför teminine ilişkin bedelin; sözleşme, ücret bordrosu, muhasebe kayıtları, sigorta prim bildirgeleri vb. belge ve kayıtlardan hareketle ayrıştırılması ve faturada ayrıca gösterilmesi halinde, bedelin şoför ücretine isabet eden kısmına ait KDV üzerinden (9/10), araç kiralama bedeline isabet eden KDV üzerinden ise (5/10) oranında tevkifat yapılması gerekmektedir.
Yaklaşım.com
--

İyi Çalışmalar,
 
Ali IŞIK
S.M.Mali Müşavir
Muhasebe & Mali Danışmanlık Ofisi

HİM

 • Ziyaretçi
Ynt: ŞOFÖRLÜ ARAÇ KİRALAMA HİZMETLERİNDE KDV TEVKİFATI
« Yanıtla #1 : Mayıs 21, 2013, 03:59:18 ös »
Araç Kiralamalarında Tevkifat uygulamasında KDV Tevkifatı yapılan Sözleşme içerine göre değişmektedir.
5/10 Tevkifat servis Taşımacılığında uygulanırken servis Taşımacılığını oluşması için gereken şartlar maddeler halinde sıralamıştır.63 nolu sirkülerde verilen bir turizm taşıma firması örneği uygulamayı karıştırmıştır. verilen örnektekinin yapılan anlaşma ile güzergah ve süre belirtildiğinden  işlem servis taşımacılığı kapsamında değerlendirilmiştir.
 Ayrıca karıştırılan iş gücü hizmetine uygulanılan 9/10 Tevkifat uygulaması Araçları kullanan Şoför ücretleri ayrıştırılamıyor ise 9/10 Tevkifat uygulanıyor. Ayrıştırma Yapılabiliyor ise Ücrete isabet eden tutar üzerinden 9/10 Tevkifat uygulan çak  olduğu Araç İçin Tevkifat ön görülmüyor. Bir çok uygulamacı kiralık araç bedeline servis taşımacılığı ile bağdaştırmak kaydı ile 5/10 Tevkifat uyguluyor.Araç Kiralamada Tevkifat uygulaması yok.kanun çıkarırken özelikle iş güçü hizmetinin ayrıştırılması durumunda sadece ücrete Tevkifatın ugulanaçağı belirtiliyor.kraldan kralcılık ve Hizmeti alanların sorumluk risklerini en aza indirmek için ellerinde bulunan ödeme gücünü faturanın bu şekilde düzenlenmemesi baskısı ile uygulamayı bu şekilde yaparak alt firmayı ödeme güçlüğüne itmektedirler. 

Çevrimdışı CanA

 • Forum Admin
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 89
 • Karma: +0/-0
Ynt: ŞOFÖRLÜ ARAÇ KİRALAMA HİZMETLERİNDE KDV TEVKİFATI
« Yanıtla #2 : Haziran 11, 2013, 09:23:49 öö »
Sayın HİM foruma hoşgeldiniz, idarenin yayınladığı her bilgiyi olduğu gibi kabul etmek yerine eleştirisel yaklaşım da mesleğimizin gelişimi ve kalitesi açısından çok önemli olmaktadır.

Muhasebe alanında mesleki bilgi paylaşımı amacıyla hazırlanan forum uygulamamızda paylaşımlarınızın devamını dileriz.
Can Adıgüzel
SM Mali Müşavir & Adli Bilirkişi
MuhasebeForum.Net Admin